Maria Mägi-Rohtmetsa kommentaar 27.08.2016.a. Arteris ilmunud artiklile “Eesti kõmulisimad ja kalleimad lahutused”:
Abielu lahutamine ja varajagamine on alati väga emotsionaalne protsess, kus abikaasad, kes on olnud kümneid aastaid abielus ja kasvatanud koos lapsi, kipuvad unustama väärika ja austava käitumise teise poole suhtes. Sageli saab peamiseks eesmärgiks kättemaks petmise eest või siis kogu vara enesele hoidmine, mille tõttu hakkab üks pool vara ühisvarast «välja kantima». Selline käitumine ei ole aga mõistlik, sest teistsuguse kokkuleppe puudumise korral kehtib ühisvararežiim ja vara tuleb jagada poolte vahel võrdselt. Igasugused alatud võtted ja liigsed emotsioonid vaid pikendavad abielulahutuse ja varajagamise protsessi. Teadliku vara väärtuse vähendamise asemele tuleb nõue abikaasa vastu, mis arvestatakse tema osast maha.
Enne abielu sõlmimist on mõistlik hoolikalt läbi mõelda, millise vararežiimi tulevased abikaasad endale valivad ja kas oleks mõistlik sõlmida hoopiski abieluvaraleping. Tihti on inimestel tunne, et kui enne abielu sõlmimist hakata veel rääkima mingist lepingust, siis see tekitab teises pooles kahtlusi, kas tulevane abikaasa ikka on siiras ja armastab teda. See ei tohiks aga nii olla, sest igasugune selgus abikaasade omavahelistes varasuhetes aitab hiljem tülisid ära hoida.
Paljud abikaasad on ka äripartnerid, kuna nende omandis on ühisaktsiad või ühisosad. Seega tasuks kaaluda aktsionäride või osanike lepingu sõlmimist, kus lepitakse kokku ühise äri juhtimises, aga ka ühingu jagamises või osaluse hüvitamises, kui teed peaks lahku minema. Nii säilitatakse äriühingu majandustegevus ning hoitakse keerulistelt vaidlustelt raha ja aega kokku.
Kahjuks jõuavad inimesed advokaadi juurde alles siis, kui probleem on tuline ja jama majas. Sellisel juhul soovitan alati pooltele kompromissi, sest selge on see, et perekonnaõiguse valdkonnas, eriti just lapsi puudutavates asjades, on kompromiss alati parim lahendus. Tihti ütlen klientidele, et mõelge sellele, et teie omavahelisest vaidlusest jääb maha pikk kohtutoimik, kus on kogu kohtuvaidlus must valgel kirjas – et kas te tõesti tahate endast oma lastele jätta maha sellise kirjatüki, kust lapsed saavad hiljem lugeda, kuidas nende vanemad nende ja raha pärast kohtus pikki vaidlusi pidasid. Kuna abielulahutuses on siiski kaks poolt, soovitan ühele poolele rohkem andestada ja mõista ning teisele poolele soovitan jagada seda, mis on, sest vara hauda kaasa ei võta ja lõpuks jääb kõik siiski järeltulijatele.
Loe lähemalt Postimehest.