Kongressi eesmärk on julgustada Eesti naisi seisma oma õiguste ja otsuste eest, sest vabadus on elu suurim väärtus. Järjest rohkem leiab arutlust naiste toimetulek mitmete ühiskonna probleemide peamiste vastutajatena, mis piirab naiste heaolu nii majanduslikku, emotsioonalset kui ka vaimset vabadust. Läbi aastate on kongress keskendunud erinevatele kitsaskohtadele ühiskonnas, otsitud lahendusi soolise võrdõiguslikkuse saavutamiseks ning naiste oskaalu suurendamiseks otsustustasnaditel, nii poliitikas, avalikus sektoris kui ka majanduses.
Esimene Eestima naiste kongress peeti 27. mail 1917. a. Tartus.
🎥 Salvestust on võimalik järele vaadata siit: https://tv.delfi.ee/artikkel/120146588/vaata-jargi-eesti-naisliit-ja-eesti-ettevotlike-naiste-assotsiatsiooni-naiste-ix-kongress-naised-eesliinil
Kongress koosneb 4 paneelist ja igast paneelist võtavad osa oma ala spetsialistid.
I paneel on koondatud pealkirja alla „Naiste ja laste toimetulek muutunud keskkonnas“, kus diskuteerivad vandeadvokaat Maria Mägi-Rohtmets, laste õiguste programmi kordinaator Helika Saar Lastekaitse Liidust, kohtunik Leanika Tamm ja paneeli juhib endine minister ja omanimelise advokaadibüroo omanik Liisa Oviir. Esimese teema eesmärk on arutada perekonnaseaduse muutauste üle, millega kaasnes olulisel määral lastele määratava elatise suurus ja sellega seotud laste tegelik toimetulek.
II paneel kannab nime „Hooldekodureform ja hoolduskoormus – kas teekond läbipõlemisest ja vaesusest välja?“. Diskussiooni juhib Eesti Naisliidu esinaine Monika Haukanõmm ning paneelis osalevad sotsiaaltöö ekspert Silis Sõmer-Kull, Tabasalu Pihlakodu juhataja Aule Kikas ja Harku abivallavanem ning Sotsiaalministeeriumi esindaja Piret Zahkna. Hoolduskohustus on valdavalt naiste kanda, toplethooldus, mis viib naised tääturult ja asetab nad vaesusesse ega atag vanaduspõlves väärikat pensioni.
III paneel „Hoiakud, käitumine, normid – millest muutused alguse saavad?“ , mida juhib EENA president (2018-2022) Ester Eomõis ja peaettekande teeb Kantar Emor juhtekspert Jaanika Hämmal. Diskussioonis osalevad Soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Christian Veske, Swedpank personalidierktor Ülle Pind, Tallinna Ülikooli käitumiseteaduste juhtekspert Heidi Reinson ja EBS Gümnaasiumi direktor Kersti Renzer Uudla. Peamised teemad on ühiskond, haridus ja kodu, soostereotüübid,lähisuhtevägivald ja majanduslik toimetulek.
IV paneel „Naised Eesti Vabariigi 2023. aasta parlamendi valimistel – erakondade eesmärgid, tegevusplaanid kuidas muuta ühiskond võrdsemaks ja kaasavamaks kõigile inimestele“, mida juhib Christian Veske ja osalevad parteide valimisnimekirjade nais-esinumbrid Signe Riisalo, Kristina Kallas, Triin Toomesaar ja Merike Värik.